شباهت سنگ نگاره های پیش از تاریخ ایران با نقاشی های کهن غار لاسکو در فرانسه

شباهت سنگ نگاره های پیش از تاریخ ایران با نقاشی های کهن غار لاسکو در فرانسه
طی مطالعات میدانی که بر روی نقاشی‌های کهن غارها و کوه های نقاط مختلف ایران داشتیم. با نقش های متنوع از اسب های وحشی روبرو می شدیم که طی دوره های متفاوت به دست هنرمندان این سر زمین خلق شده بودند( نشان از دیده های هنرمندان و زیستگاه آنها دارد). رنگین نگارنده ها بیشتر در غارهای لرستان و نمونه‌های کوبشی در کوه ها و دره های نقاط مختلف ایران با تکنیک های هنری و بهره‌گیری از ابزار گوناگون حک شده بودند. دیرینگی خیلی از آنها شاید از رنگین نگاره ها و نمونه‌های کوبشی دیگر نقاط دنیا بیشتر باشد که در آینده با بهره‌گیری از تکنولوژی طیف سنجی شتاب دهنده راز قدمت آنها نیز همچون کشف شأن آشکار خواهد شد. 10
محمد | چهارشنبه 8 خرداد 1398180 بازدید
شباهت نقش بر روی سنگ در مریخ و نقاط مختلف ایران و جهان!در تاریخ 31 اوت 2014 مریخ نورد کنجکاوی عکسی بر روی یک تخته سنگ در مریخ را به ناسا ارسال کرد که باعث شگفتی جهانیان شد.
پژوهشگران و سنگ نگاره های ایرانپژوهشگران برای به دست آوردن یک عکس دقیق و زیبا چه سختی که متحمل می شوند.
سنگ نگاره های تیمره ی گلپایگانطی کاوش ها و پژوهش های انجام شده توسط مهندس محسن جمالی (پژوهشگر سنگ نگاره های گلپایگان) تاکنون 31 منطقه ی سنگ نگاره ای در شهرستان گلپایگان شناسایی شده است و بنا بر شواهد موجود، منطقه ی غرقاب گلپایگان بزرگ ترین و متنوع ترین منطقه ی سنگ نگاره ای در ایران و جهان می باشد.
طبيعت زيباتك درختي زيبا در كنار سنگ نگاره هاي كهن، لطافت، پاكي و زندگي واقعي را تجربه مي كنيم.
گلپایگان - منطقه ی تاریخی سعید آباد - خانه ی تاریخی سیفی هاخانه ی تاریخی سیفی ها از جمله آثار تاریخی شهرستان گلپایگان است که در بخش سعید آباد واقع شده است .
لطفا جهت ارائه نظر وارد شوید
محمد  ناصری فردمحمد ناصری فردعضویت از دوشنبه 2 آذر 1388پژوهشگر و نویسنده در خصوص سنگ نگاره های ایران و دكترای باستان شناسی هنر .iranrockart.com