کتاب سنگ نگاره های ایران (جلد 1) ؛ «سنگ نگاره های گلپایگان؛ گذرگاه تاریخ»

کتاب سنگ نگاره های ایران (جلد 1) ؛ «سنگ نگاره های گلپایگان؛ گذرگاه تاریخ»
  • کتاب سنگ نگاره های ایران (جلد 1) ؛ «سنگ نگاره های گلپایگان؛ گذرگاه تاریخ»
  • کتاب سنگ نگاره های ایران (جلد 1) ؛ «سنگ نگاره های گلپایگان؛ گذرگاه تاریخ»
این کتاب به معرفی آثار شناسایی شده طی هفت سال پژوهش و مستندنگاری نويسنده بر روی سنگ­ نگاره ­های شهرستان گلپایگان (در قالب 30 منطقه) می­ پردازد و یافته­ های جدیدی را در حوزه باستانشناسی، مردم شناسی، تاریخ هنر، خط و صنعت همراه با تطبیق دیگر نمونه ­ها، مورد پژوهش قرار داده است. از جمله مهمترین دستاوردهای این کتاب معرفی نشانه­ های مربوط به ارابه در ایران باستان، آغاز کشاورزی و نقوش گاوآهن، پوشاک مردم این سرزمین، ابزارهای شکار و جنگ در هزاره های کهن، نشانه ­های زیست حیوانات منقرض شده و باورهای مردمی در مورد آنها، بررسی نمادهای کهن و کشف خطوط هندسی جدید که برخی از آنها با خطوط هندسی کتیبه­ های جیرفت و خطوط هندسی ایلامی قابل تطبیق است و همچنین برخی از این علائم و نمادها با خطوط باستانی خارج از مرزهای ایران نیز قابل تطبیق است. از آن گذشته کشف بیش از 10 مورد کتیبه به خط پهلوی ساسانی از نقاط قوت این پژوهش است. نخستین نشانه ­های استفاده بشر از علم نجوم و آداب و رسوم انسانهای پیش از تاریخ (در قالب فنجان نماها) و ... نیز از آن جمله است. مقدمه این کتاب نیز توسط استاد ارجمند، جناب آقای دکتر محسن جاوری استادیار باستانشناسی دانشگاه کاشان و سرپرست پایگاه تپه سیلک نوشته شده است.sangnegare.ir20Facebook Twitter
محسن | يكشنبه 5 دی 1395 | 3 سال پیش2282 بازدید4.0 بر اساس 3 رای
آرام | يكشنبه 12 دی 1395 | 3 سال پیش10
ممنون
محمد | پنجشنبه 11 خرداد 1396 | 2 سال پیش11
از نویسنده محترم تقاضا داریم ، برای لثبات علمی بودن مباحث و محتوای مطرح شده در کتاب مذکور؛ فقط نام سی محوطه مورد مطالعه هفت ساله خود را در منطقه گلپایگان نام برده و توضیح دهند فنجان نماها چیست و استناده های شما در خصوص آنها کدام هستند و محل کشف کتیبه های پهلوی و نوع و دوره ی آنها را نیز نام ببرید. . با سپاس فراوان.
محسن | شنبه 13 خرداد 1396 | 2 سال پیش11
با سلام خدمت استاد ارجمند جناب آقای محمد ناصری فرد. از لطف شما سپاسگزارم. درخصوص اثبات علمی بودن و محتوای کتاب قطعاً متخصصین این امر پاسخ داده اند. نگارش مقدمه کتاب توسط یکی از بزرگترین باستانشناسان کشور جناب آقای دکتر محسن جاوری (عضو سابق پژوهشکده باستانشناسی کشور، استاد باستانشناسی دانشگاه کاشان و سرپرست پایگاه سیلک)، استفاده از نقطه نظرات بیش از 10 استاد برتر در این حوزه، استفاده از بیش از 130 منبع علمی که از مهمترین منابع علمی در این حوزه است و .. خود شاهد این مدعاست. بی تردید استفاده از مطالب چند سایت، منبع علمی این کتاب نبوده است. برای توضیح بیشتر خوانندگان را به متن کتاب رهنمون می شوم. قطعاً هر پژوهشی در کنار نقاط قوت خود دارای نقاط ضعفی نیز هست و بی شک هر کار و پژوهشی مکمل دیگر پژوهش هاست و قطعا رعایت اخلاق حرفه ای رمز موفقیت هر پژوهش است.
لطفا جهت ارائه نظر وارد شوید